28-23.9.2023_sdh-jar._tfa_zelechovice_nad_drev
29 fotek

Co obnáší první soutěž TFA pro naprostého nováčka? Tož já Vám to povím…
„Zdravím vás pánové…
V sobotu 23.9 se v Želechovicích koná 3. ročník soutěže TFA pro začátečníky. Místní se těší na naši účast a já doufám že se kluci hecnete a přijdete ukázat, že umíme nejen legendární GP, ale taky se ukážete jako nejtvrdší hasiči co přežijí 😊…“

Takto zněl e-mail od pravidelného účastníka Peti Čecha, kterým nás chtěl nalákat či spíše vyhecovat k účasti na již 3. ročníku soutěže TFA v Želechovicích nad Dřevnicí. Pokud jsem po zhlédnutí minulého ročníku zvažoval účast, byl to právě tento e-mail, který mě definitivně postrčil. Chtěl jsem dokázat, zejména sám sobě, že tuto náročnou disciplínu zvládneme i my starší, netrénovaní a touto disciplínou nepolíbení. Ačkoliv se již zřejmě nevyrovnám mladým vlčákům, měl jsem v úmyslu reprezentovat sbor důstojným časem.

Čtyři zkušení borci z loňska plus tři nováčci = 7 statečných. Bohužel Michal Matějčný nakonec pro nemoc zůstal pouze v roli našeho fotografa. Stejně jako loni byl náš sbor nejpočetnější na této soutěži.
Soutěže se zúčastnilo celkem 12 z původních 13 přihlášených závodníků. Přihlášeno bylo 7 účastníků v kategorii muži, 4 v kategorii muži nad 35 let a další 2 mimo běžnou klasifikaci. Letos tedy bez ženské účasti.

Pořadatelé nezaháleli a trať stejně jako v minulém ročníku pozměnili. Kromě toho ji doplnili i o nové překážky. Trať se tedy poněkud lišila od našeho improvizovaného pondělního tréninku.

Stavím se na start jako jedenáctý. Před sebou deset různých výkonů a teď je na mně, abych nezklamal. Nádech a výdech. START – tlačítkem spouštím časomíru. Okamžitě po hlavě do první, zcela nové, disciplíny. Oblékám blůzu, rukavice do kapsy, na hlavu nasazuji helmu a dýchací přístroj na záda. Ještě důkladné utažení a hurá na bariéru. Deštěm zmáčená tráva a mokré podrážky překonání bariéry komplikují. Za bariérou na mě čeká vyproštění figuríny z vozidla a její odvlečení kolem vozidla až za vyznačené místo. 80 kilo je brzy znát. Rychle otevírám zadní dveře a prolézám přes zadní sedadla automobilu. Ani v další části není o stísněné prostory nouze. Beru hadici a kačením pochodem se vydávám dřevěným tunelem, ale nejde to, musím na všechny čtyři. Pokládám hadici a mířím kolem kuželu k další hadici. Snažím se rychle a úhledně smotat hadici B, aby se vešla do bedny. Proskakuji oknem. Tvrdý náraz. Chvíli mi trvá, než se postavím na nohy. Už je tady tradiční „hammer box“. 20 úderů pětikilovým kladivem nahoru i dolů. Síly docházejí a ještě mě čeká připojení a roztažení hadice. Do kopce chci vyběhnout, ale opravdu to nejde. S úlevou odkládám hadici za vyznačenou čáru. Opatrně z kopce na poslední překážku – převalování pneumatiky. Třikrát tam a zpět. Klouže to a hledám vhodný úchop. Mám to! Rychle do cíle a hlavně neminout tlačítko pro zastavení časomíry! Už stačí jen padnout do připravené matrace. Jsem v dobrých rukách, které mi pomáhají vyprostit se z výstroje. Dostávám vodu a první gratulace. Uf, zvládl jsem to! Ani čas nebyl nejhorší.

A jak to dopadlo?

Kategorii muži s přehledem ovládl David Matějčný. V kategorii muži nad 35 let vyhrál Petr Čech se ztrátou pouhých dvou vteřin na Davida. Lepšího času dosáhl pouze neklasifikovaný profi hasič, který celou soutěž absolvoval s dýchací maskou na obličeji. Ke své radosti jsem nakonec s přibližně minutovou ztrátou obsadil 2. místo v kategorii 35+.
Už teď mnohým z nás v hlavě běží myšlenky na zlepšení výkonů do budoucna.

Velké poděkování a obdiv patří domácímu borci Patriku Coufalíkovi, který nejenže byl hlavním organizátorem, ale zároveň celou trať absolvoval s aktivní dýchací maskou. Gratuluji všem účastníkům k úspěšnému zdolání tratě a výborným výsledkům. Také za celý sbor děkuji ostatním organizátorům i všem fanouškům za podporu a vřelé povzbuzování.

Zapsal: M. Kolář