2-7.10.2023_sdh-jar._tfa_napajedla
10 fotek

Sobota 7.8.2023, 9.hod ráno. Náměstí Napajedla. Nástup a zahájení poslední soutěže ze série Zlínské ligy železných hasičů.
Trať vypadá dlouhá, nové překážky. Bude to těžký boj, ale dáme to…

Jako hned pátý se na startu předvádí mladý, nadějný soutěžící, náš David Matějčný. Ustrojený a připravený, náladu kazí hlavní pořadatel, který nezná pravidla ligy a má problém s rukavicemi. To Davida ale nerozhodí a vyráží na start. Hadici motá přímo ukázkově a odkládá. Bariéru si vychutnává jako by ani nebyla, ale ví co ho čeká. Novinka pro nás, posun závaží po kolejnici pomocí kladiva. Neskutečná makačka, která během chvíle ruce dostane do úplné neschopnosti. S potem na čele a rukama třesoucíma se až u kolen. Pohled nahoru, žebřík, plošina, vytažení 20kg zátěže a rychlý přesun dolů. Další už třetí v pořadí „zastávka“ na ruce. Figurína a její transport kolem kuželu na vzdálenost asi 20m. Nejhorší za sebou, je čas se do toho pořádně opřít. Drobná zastávka u hammer boxu a 60 úderů, ale jen nezvyklým 5kg kladivem. Hadici do ruky a užít si pár schodů. Konec na dohled, převalit pneumatiku, nabrat směr a stisknout tlačítko. Čas 5:06:034 a v těžké konkurenci výborné 8. místo.

Po dlooooouhéééém nekonečném čekání se před půl pátou staví na upravenou trať náš starší člen Petr Čech. Hadice po rovném betonu se sice malinko rozjíždí ale daří se i tak rychle smotat a umístit. Letošní strašák – bariéra, nakopnout vysoko nohu, přitáhnout a převalit se přes okraj, paráda, teď už to půjde. V běhu míjím odstavenou kolejnici, mísí se pocity radosti, že je vyřazená ze soutěže s pocity naštvanosti, že chybí a nemůžu si ji užít a vlastně běžím jinou soutěž než David. Teď mě čeká žebřík a vytažení kanystru. Figurína, ladné proskočení okna a hammer box. Vlevo hadice, hodit na rameno a nekonečně dlouhé schody. Okrajově slyším povzbuzování, snažím se brát schody po dvou. Nahoře malá krize, ne, nemůžu si ji připustit, opět rozběh a dolů skáču po dvou a snažím se nepadnout na hubu. Poslední převrácení pneumatiky, to už musím zvládnout, čas je dobrý a taky už jde o vše. Trefuji červené tlačítko a čas se zastavuje na 3:20:046. Za chvíli vím, že držím vlastně dobré 4. místo.

Na závěr dne nás čekalo vyhodnocení celoročního bodování které bylo do poslední chvíle otevřené a každý se mohl posunout nahoru i dolů. Moje maličkost si za odběhnutí všech 10 soutěží vysloužila medaili, a za celoroční snahu a boj získal celkově skvělé 3. místo. Lepší byli jen starší, za to velmi zkušení borci kteří pravidelně běhali první místa.

David Matějčný si vyběhal, vytloukl a vytahal v těžké konkurenci parádní 9.místo. Letos sbíral zkušenosti a v příští sezoně má jistě našlápnuto na velmi dobré umístění.

Zapsal: P. Čech