1-20.05.2023_sdh-jar._tfa_guntramovice
20 fotek

Po zimní pauze se opět otevírá sezóna potu a vyčerpání. Je tu nová sezóna soutěží TFA. Pro letošní ročník se seznam soutěžících našeho sboru rozšířil a k Petru Čechovi se přidal Ještě David Matějičný.

Během zimy se nám povedlo vytvořit několik překážek a pomůcek, aby trénink probíhal v co nejvyšší kvalitě.

Pro zdárný vstup do sezony se proto naši borci sešli v sobotu ráno 20.5.2023 a vyrazili na první letošní klání na Zlínskou ligu železného hasiče do Guntramovic. Přivítala je neskutečná zima, kterou v pozdní jaro už snad nikdo nečekal. Ale naše tvrdé kluky to nerozhodilo a vydali se omrknout trať. Běželo se paralelně, a propozice nelhaly, překážky byly rozeseté na sjezdovce. Nástup, přivítání, a jde se chystat na start…

Naše první želízko, David Matějičný má natrénováno, ale zkušenosti zatím jen z TFA v Želechovicích. Popere se s překážkami a zdolá sjezdovku s úsměvem? Výstřel, vybíhá v levé dráze s oranžovou značkou na přilbě. Bariéru zdolává lehce jako vždy, hammer box je nekonečný, ale protluče se na svůj 30. úder. Lehký výběh po schodech. A postupně… Figurína, přenést dva 20l kanystry a přetáhnout pneumatiky. Pak už jen smotat v ruce hadici C. Jako bonbónek 4x převalit pneumatiku. A… Doběhnout do cíle. 130metrů. Ale cíl je o 30 výškových metrů výš. Po už zdolaných překážkách to nebude nic jednoduchého. Síly dochází a za povzbuzování se daří stisknout cílové tlačítko a může padnout😊. David si za svůj výkon s časem 4:46:36 zaslouží poklonu a díky svému odhodlání dosáhl v nabité kategorii mužů 19. místo.

Jako náš druhý borec se na start postavil Petr Čech který už malé zkušenosti má, ale i tak nervozita na startu nebyla malá. Ale výstřel startovní pistole je jako vysvobození. Konec stresu a před očima jen trať. Bariéra vyšla krásně. Stanoviště hammer boxu se povedlo slušně naklepat a vytvořit si náskok před soupeřem i když ztratit tahouna před sebou. Následovala smršť překážek. Figurína je postrach, ale když se chytne nesmí se pustit. Kanystry postupně těžkly, ale na cílovou značku se je povedlo položit. Přetáhnout pneumatiky už taková sranda nebyla, ale povedlo se. Trošku oddechu nohám při motání hadice. Otočka… mžitky před očima, myšlenka na to jak je kopec v Želechovicích super. Ups, ještě párkrát převrátit pneumatiku, nakonec nejjednodušší zastavení. A nekonečný běh do kopce. Přilba, boty, zásahový oblek, flaška na zádech. To vše bere sílu a každý krok je těžší. Posledních pár metrů se nedá přirovnat snad k ničemu hezkému. Tohle je, ale závod, kde se sahá až na dno. A cílové tlačítko se zdolat musí. Čas se nakonec zastavuje na čase 3:14:76. Ale i tak v tvrdé a nelítostné konkurenci se daří vybojovat konečné 3. místo v kategorii muži 35+.

Další závod železného hasiče proběhne 24.6.2023 v Prasklicích, kterého se naši borci chystají opět zúčastnit. Přejeme hodně úspěchů v tak náročné soutěži.

Zapsal: P. Čech