Kalendář sboru

(více)
<< Březen 2020 >>
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Všechny události

Tísňová linka 112

 • 112 – Jednotné evropské číslo tísňového volání
 • 150 – Hasičský záchranný sbor ČR
 • 155 – Zdravotnická záchranná služba
 • 158 – Policie ČR
 • 156 – Městská policie

Při předávání zprávy na čísla tísňového volání uveďte: Co se stalo – Kde se to stalo – Své jméno a číslo telefonu. Pracovníkem tísňové linky můžete být následně kontaktováni.


Druhy varovného signálu

 • Všeobecná výstraha – Kolísavý tón (140 vteřin)
 • Požární poplach – Přerušovaný tón (60 vteřin – 25 s trvalý tón, 10 s přestávka, 25 s trvalý tón)
 • Akustická zkouška sirén – Nepřerušovaný tón (140 vteřin)

Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události varováno především prostřednictvím varovného signálu „Všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Obyvatelstvo je následně informováno např. rozhlasem, televizí, místním rozhlasem, tzv. mluvícími sirénami, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným způsobem o tom, co se stalo a co se má v takovém případě dělat.

Kromě varovného signálu „Všeobecná výstraha“ existuje v České republice ještě signál „Požární poplach“. Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty. Tento signál je vyhlašovaný elektronickou sirénou, která napodobuje hlas trubky troubící „HO-ŘÍ – HO-ŘÍ“.

Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem. O této skutečnosti se obyvatelé dozvědí z hromadných informačních prostředků.


Pokud zazní siréna a zjevně nejde o povodeň nebo zemětřesení

Okamžitě se ukryjte – Vyhledejte ukrytí v nejbližší budově. Jestliže cestujete automobilem a uslyšíte varovný signál, zastavte a vyhledejte úkryt v nejbližší budově (např. úřady, prodejny).

Zavřete okna a dveře – Když jste v budově, zavřete dveře a okna. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat únik toxických látek, plynů, radiačních zplodin a jedů. Uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření.

Zapněte rádio nebo televizi – Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajských hromadných informačních prostředků. V případě výpadku elektrického proudu využijte přenosný radiopřijímač na baterie. Tyto informace jsou sdělovány i obecním rozhlasem, popř. elektronickými sirénami.


Příprava evakuačního zavazadla

Evakuační zavadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuaci. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo je vhodné mít označeno svým jménem a adresou a mělo by obsahovat zejména:

 • Základní trvanlivé potraviny (konzervy, chléb, pitnou vodu)
 • Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor
 • Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti
 • Přenosné rádio s rezervními bateriemi
 • Toaletní a hygienické potřeby
 • Léky, svítilnu
 • Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku
 • Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti
K tématu „Jednotka PO“ . Přejít do archivu »

Sbor dobrovolných hasičů Jaroslavice

 • e-mail: info@sdhjaroslavice.cz
 • tel. 724 263 088 Jiří Dlabač (starosta SDH)
 • tel. 602 504 433 Ladislav Ordelt ml. (velitel jednotky)
 • tel. 732 126 808 Marie Čechová (vedoucí agendy sboru)
 • hasičská zbrojnice: Anenská 195, Zlín-Jaroslavice
 • korespondence: Anenská 270, Zlín-Jaroslavice

nahoru