<< Srpen 2019 >>

Záplavy 2010 - čerpání vody

02.06.2010 - Jednotka PO / autor Ladislav Ordelt / 0 komentářů (zobrazeno 1835×)

Záplavy 2010 - čerpání vody

Letošní jarní počasí nás řádně potrápilo a zároveň prověřilo neboť neuplynuly ani tři týdny od posledního zásahu při čerpání vody a opět jsme tu měli brzký ranní budíček s výjezdem k čerpání. Sotva jsme obdrželi asi kolem půl páté ranní zprávu o vyhlášení pohotovosti z krizového centra Zlín kvůli rozvodněné řece Dřevnici, tak během pár minut jsme byli povoláni také operačním střediskem hasičů Zlín k čerpání vody. Paradoxně to bylo opět v tom samému rodinnému domu, kde jsme byli čerpat při posledním květnovém zásahu.

Všechno navíc zkomplikovalo to, že jsme měli kompletně vystěhovanou garáž a chvíli trvalo než jsme všechny potřebné věci dali dohromady, případně přinesli z prostor mimo zbrojnici, kde jsme je měly uloženy. Vše se nakonec podařilo a mohli jsme vyrazit. Část členů zůstalo v Jaroslavicích na čerpání vody v rodinném domě a aby vyčistili koryto potoka, které zaplavení domu způsobilo. Ostatní pokračovali na Příluk ke stavidlové komoře č. 4, kde po uzavření stavidla se začalo s přečerpáváním vody z komory do koryta řeky. Ti co zůstali v Jaroslavicích, tak po ukončení zásahu na rodinném domě, pokračovali na pokyn krizového centra v dalších pracích v místě obce. Pomáhali v místě, kde došlo k sesuvu půdy, upravovali a regulovali tok potoka a všech struh, které se během vydatného deště vytvořily a dále zajišťovali rozmístění pytlů s pískem.

Po ukončení této činnosti se odebrali na základnu, kde se museli převléci do suchého oblečení a pak se přesunuli za ostatními na Příluk. Tam se také dlouho neohřáli neboť jsme byli znovu povoláni k zásahu v lokalitě Zlín Podvesná, kde došlo k ucpání odtoku vody ze střechy půldomku. Po odstranění problému se vrátili zpět na Příluk.

Díky tomu, že přestalo pršet se situace na Dřevnici začala postupně uklidňovat a hladina rychle klesala. Kolem 14 hod. byla situace na tolik dobrá, že jsme mohli ukončit přečerpávání a po řádné kontrole, že hladina v komoře nestoupá jsme mohli znovu otevřít stavidlo a komoru uzamčít.

Poté jsme pokračovali na odčerpávání vody ze sklepů rodinných domů. To už byla trochu lepší práce, neboť nepršelo a začalo příjemně svítit sluníčko. Místní lidé byli rádi, že jim pomáháme a dávali nám to najevo tím, že už přes den nám nosili k řece teplý čaj a při čerpání vody v jejich sklepech se nám to snažili co nejvíce zpříjemnit nějakým občerstvením. Kolem 18 hod. jsme měli vše hotovo a přesunuli jsme se na zbrojnici, kde jsme vše uklidili a na pokyn krizového centra jsme se mohli odebrat domů odpočívat.

Netrvalo však dlouho a krizové centrum si nás znovu žádalo k zásahu na Jaroslavických pasekách. Naštěstí byla připravená v záloze další skupina členů zásahové jednotky, která hned vyrazila na místo. Jednalo se o ucpaný kanál pod cestou, kterým měla protékat lesní strouha, která se díky dešti několikanásobně zvětšila. Utvořila se velká laguna, která se začala rozlévat po cestě a zaplavovat chatové zahrádky. Na odstranění tohoto problému bohužel nestačily běžné prostředky, proto se udělalo provizorní opatření a voda se svedla mimo cestu. Vše se nahlásilo na patřičné místa a asi ve 23,00 hod se jednotka vrátila na základnu. Další den počasí dělalo jako by se nic nestalo, ukázalo svou příjemnější tvář a my jsme se mohli začít věnovat přípravě na soutěž o pohár primátorky města Zlína.

Chtěl bych jménem svým a také jménem krizového centra poděkovat všem zasahujícím za dobře odvedenou práci, ochotu a profesionální přístup při vyhlášení poplachu.

Akce se zúčastnili: Ordelt Ladislav ml., Pleca Jiří, Pleca Michal, Hlavička Michal, Hlavička Radek, Čech Petr, Družbík Pavel, Ordelt Ladislav st., Ordeltová Vlasta a Sedlář Michal.