<< Říjen 2017 >>

• 155 – Zdravotnická záchranná služba
  • 158 – Policie ČR
  • 156 – Městská policie

Při předávání zprávy na čísla tísňového volání uveďte: Co se stalo – Kde se to stalo – Své jméno a číslo telefonu. Pracovníkem tísňové linky můžete být následně kontaktováni.

Druhy varovného signálu

• Všeobecná výstraha – Kolísavý tón (140 vteřin)
  • Požární poplach – Přerušovaný tón (60 vteřin – 25 s trvalý tón, 10 s přestávka, 25 s trvalý tón)
  • Akustická zkouška sirén – Nepřerušovaný tón (140 vteřin)

Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události varováno především prostřednictvím varovného signálu „Všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Obyvatelstvo je následně informováno např. rozhlasem, televizí, místním rozhlasem, tzv. mluvícími sirénami, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným způsobem o tom, co se stalo a co se má v takovém případě dělat.

Kromě varovného signálu „Všeobecná výstraha“ existuje v České republice ještě signál „Požární poplach“. Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty. Tento signál je vyhlašovaný elektronickou sirénou, která napodobuje hlas trubky troubící „HO-ŘÍ – HO-ŘÍ“.

Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem. O této skutečnosti se obyvatelé dozvědí z hromadných informačních prostředků.

Pokud zazní siréna a zjevně nejde o povodeň nebo zemětřesení

Okamžitě se ukryjte – Vyhledejte ukrytí v nejbližší budově. Jestliže cestujete automobilem a uslyšíte varovný signál, zastavte a vyhledejte úkryt v nejbližší budově (např. úřady, prodejny).

Zavřete okna a dveře – Když jste v budově, zavřete dveře a okna. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat únik toxických látek, plynů, radiačních zplodin a jedů. Uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření.

Zapněte rádio nebo televizi – Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajských hromadných informačních prostředků. V případě výpadku elektrického proudu využijte přenosný radiopřijímač na baterie. Tyto informace jsou sdělovány i obecním rozhlasem, popř. elektronickými sirénami.

Příprava evakuačního zavazadla

Evakuační zavadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuaci. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo je vhodné mít označeno svým jménem a adresou a mělo by obsahovat zejména:

• Základní trvanlivé potraviny (konzervy, chléb, pitnou vodu)
  • Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor
  • Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti
  • Přenosné rádio s rezervními bateriemi
  • Toaletní a hygienické potřeby
  • Léky, svítilnu
  • Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku
  • Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti
K tématu „Jednotka PO“ . Přejít do archivu »